Hoppa till sidans innehåll

DIFF Hall of Fame


Podium

Här listas alla Djurgårdsfäktare och moderna femkampare som deltagit i landslaget på VM eller OS, eller som har vunnit ett svenskt mästerskap för klubben. Om fäktaren varit landslagsman under flera år anges start och slutår för landslagsperioden

  

 smlag97damer

Svenska mästarinnor 1997: Jeanette Malm, Pia Albertsson, Bebis, Ninni Kyselä-Eglén, Ulrika Larsson

Pia Albertsson

Landslagskvinna Fäktning 1989-1993

SM: Värja lag 1994, 1995, 1996, 1997 

 

Fredrik Ahlepil (Svensson)

Landslagsman Modern Femkamp

VM: Modern femkamp lag silver 2001

calleB78_2

Carl Bernadotte

Landslagsman Fäktning 1978

SM: Värja lag 1977, 1978

 

Pia Björk

Landslagskvinna Fäktning 1991-1997

SM: Värja ind. 1994, lag 1994

 

Mikael Brandt

Landslagsman Modern Femkamp 

VM: Modern femkamp lag silver 2001, brons 2000

 

Göran Dahllöf (Andersson)

SM: Värja lag 1973, 1974, 1975

  dingl_CB05

Robert Brolin (Dingl) i Challenge Bernadotte 2005

Robert Brolin (Dingl)

Landslagsman Fäktning 1997-

VM: Värja lag brons 2003

EM: Värja lag brons 2004

SM: Värja ind. 2000, lag 1995, 1997, 1998, 1999,2000, 2006, 2015 

 

Otto Drakenberg

Landslagsman Fäktning 1988-1989

SM: Värja lag 1987, 1988, 1989, 1992, 1993  

  

Elin Eckerbom

SM: Florett lag1962

  

Ninni Eglén

Landslagskvinna Fäktning 1989-1991

SM: Värja lag 1992, 1997

 

Ulrike Elger

SM: Florett lag 1976

  helenae

Helena Elinder (Wielinder)

Landslagskvinna Fäktning 1993-1996

VM: Värja ind. brons 1993

SM: Värja ind. 1996, lag 1992, 1994, 1995, 1996

 

Maria Elmfeldt

Landslagskvinna Fäktning 1989-1992

SM: Värja lag 1992

 

Carl von Essen

Landslagsman Fäktning 1966-1976

OS: Värja lag guld 1976

VM: Värja ind. brons 1969, lag guld 1974, 1975,brons 1966, 1969, 1971, 1978

SM: Värja ind. 1967, 1970, 1978, lag 1966, 1969, 1972, 1973,1974, 1975, 1977, 1978 

SMlag1970

DIFs SM-lag 1969: Björn Ferm, Hans Jacobson, Carl von Essen,Björn Jacobson

Björn Ferm

Landslagsman Modern Femkamp 

OS: Modern femkamp ind. guld 1968

SM: Värja lag 1969

 

Eva Fjellerup

Landslagskvinna Modern Femkamp (Danmark)

VM: Modern femkamp ind. guld 1989, 1990, 1992,1994, 1995

 Lappen_Bela

Göran Flodström och Bela ca 1973

Göran "Lappen" Flodström

Landslagsman Fäktning 1973-1977

OS: Värja lag guld 1976

VM: Värja lag guld 1974, 1975, 1977,

SM: Värja lag 1975, 1977

 

Paul Fogelberg

SM: Värja lag 2000

 

Eva Friberg

SM: Florett lag 1973, 1976

 Frisell

Carl Frisell

Carl Frisell

Landslagsman Fäktning 2007-

SM: Värja lag 2006, 2011 

 

Christian Haarlem

SM: Värja lag 1998

 

Sophie Haarlem

SM: Värja lag 1994

 

Ulf Hagberg

Landslagsman Fäktning 1985

 

Sofia Hedkvist

SM: Värja ind. 1998

 

Kent Hjerpe

Landslagsman Fäktning 1980-1984

 

Georg Horvath

Landslagsman Modern Femkamp 

OS: Modern femkamp lag brons 1980

oslag1976

OS-guld 1976 4/5 DIF'are: Rolf Edling (Lugi), Hans Jacobson, LeifHögström, Carl von Essen. Göran Flodström saknas.

Leif Högström

Landslagsman Fäktning 1975-1980

OS: Värja lag guld 1976

VM: Värja lag guld 1975, 1977

SM: Värja ind. 1979, lag 1972, 1973, 1974, 1975,1977, 1978 

 

Björn Jacobson

Landslagsman Modern Femkamp 

SM: Värja lag 1969, 1972

 Calle_Hasse

Carl von Essen och Hans Jacobson gör benarbete 1974

Hans Jacobson

Landslagsman Fäktning 1969-1980

Landslagsman Modern Femkamp 

OS: Värja lag guld 1976

VM: Värja ind. silver 1973, brons 1978, lag guld1974, 1975 1977 brons 1969,1971, 1978

SM: Värja ind. 1974, lag 1966, 1972, 1973,1974,1975, 1977, 1978, Florett ind.1972

 

Arne Jansson

SM: Värja lag 1988, 1989

 

Jean-Baptiste Jouffray

SM: Värja lag 2011, 2015

 

Rolf Junefeldt

Landslagsman Moder Femkamp

SM: Värja lag 1966

 

Karsten Kaping

SM: Värja lag 1992, 1993, 1995, 1997, 1998, 1999

  smlag97

Svenska mästare 1997: Karsten Kaping, Andreas Kertesz, Robert Brolin (Dingl), Peter Vanky

 Robin%20Kase

Robin Kase

Robin Kase

Landslagsman Fäktning 2011-

SM: Värja lag 2011

SM: Värja ind 2014, 2015

 

Andreas Kertesz

Landslagsman Fäktning 1993-1995

EM: Värja ind. 1993

SM: Värja ind. 1996, lag 1992, 1993, 1995, 1997

 

Bengt Lager

Landslagsman Modern Femkamp 

 

Hans Lager

Landslagsman Modern Femkamp 

 

Martin Lamprecht

Landslagsman Modern Femkamp 

 

Adam Larsson

SM: Värja lag 1999, 2000

 

Lars-Erik "Bagarn" Larsson

Landslagsman Fäktning 1966-1969

VM: Värja lag brons 1966, 1969

 

Maria Larsson

Landslagskvinna Modern Femkamp 

 

Ulrika Larsson

Landslagskvinna Fäktning 1990-1998

SM: Värja lag 1992, 1994, 1995, 1996,1997, Florett ind. 1998

smlag2006_3

Svenska mästare 2006 : Atle Lindbäck, Carl Frisell, Robert Dingl, Peter Vanky

Atle Lindbäck

SM: Värja lag 2006

 ungdlag1959

Sveriges ungdomslandslag 1959: Axel Wahlberg, OrwarLindwall, Jan Skogh

Orwar Lindwall

Landslagsman Fäktning 1960-1968

VM: Värja lag silver 1962, brons 1961

SM: Värja ind. 1963

 

Jeanette Malm

Landslagskvinna Modern Femkamp 

SM: Värja lag 1995, 1996, 1997

 

Takashi Masuyama

SM: Värja lag 1972

 

Ann Molvidsson

Landslagskvinna Fäktning 1974-1982

SM: Florett lag 1973, 1976

 

Marit Nettelbladt

SM: Florett lag 1973

 

Hans Nilsson

Landslagsman Modern Femkamp 

 

Stefan Pahlefors

SM: Värja lag 1974, 1978

 

Henrik Pontén

SM: Värja lag 1987

 Svante Rasmuson

Svante Rasmuson med OS-silvret 1984

Svante Rasmuson

Landslagsman Modern Femkamp 

OS: Modern femkamp ind. silver 1984, lag brons1980

 

Jonas Rosén

Landslagsman Fäktning 1982-1984

SM2015lag

Svenska mästare 2015 Jakob Stymne, Jean-Baptiste Jouffray, 

Gabriel Rosenberg och Robert Brolin

Gabriel Rosenberg  

SM: Värja lag 2015 

 

Magnus Rylander

Landslagsman Modern Femkamp 

VM: Modern femkamp lag brons 1992

SM: Modern femkamp ind. 1992

 smlag88

Svenska mästare 1988 : Peter Vanky, Otto Drakenberg, Ulf Sandegren, Henning Österberg, Arne Jansson

Ulf Sandegren

Landslagsman Fäktning 1985-1992

SM: Värja ind. 1985, 1990, lag 1987, 1988, 1989, 2011

 

Lars Sjöberg

SM: Värja lag 1966

 

Jan Skogh

Landslagsman Fäktning 1966-1967

VM: Värja lag brons 1966

SM: Värja lag 1966

 

Jakob Stymne  

SM: Värja lag 2015 

 

Anne Sundell (f. Ahlgren)

Landslagskvinna Modern Femkamp 

VM: Modern femkamp ind. guld 1981

 maudann

Maud-Ann Tesch: klubbens enda svenska mästarinna damflorettindividuellt

Maud-Ann Tesch

Landslagskvinna Fäktning 1973-1978

SM: Florett ind. 1975, 1978, lag 1973, 1976 

 

Gunilla Tollbom

SM: Florett lag 1962

 vanky_OS92

Peter Vanky OS 1992

Peter Vanky

Landslagsman Fäktning 1987-2004

VM: Värja ind. silver 1998, 1999, lag brons 2003

EM: Värja ind. brons 1993, 1997

SM: Värja ind. 1998, lag 1987, 1988, 1989, 1992,1993, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000, 2006 

 

Jaan Veanes

SM: Värja ind. 1973, lag 1972, 1973

 

Christina Wahlberg (Bilby)

Landslagskvinna Fäktning 1963-1966

SM: Florett lag 1962

 

Niklas Wiklund (Svensson)

Landslagsman Modern Femkamp

VM: Modern femkamp lag silver 2001

 

Henning Österberg

Landslagsman Fäktning 1985-1986

SM: Värja lag 1987, 1988, 1989, 1992

 

 

Uppdaterad: 2016-10-05 17:11

Postadress:
Djurgårdens IF FF - Fäktning
Box 55926
10216 Stockholm

Besöksadress:
Artemisgatan 19
11542 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6641464
E-post: This is a mailto link